שירותים קונסולריים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שירותים קונסולריים

שירותים קונסולרייםקונסוליה היא נציגות דיפלומטית של מדינה אחת במדינה אחרת, המהווה חלק בלתי נפרד מהיחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. למרות שזוהי נציגות ברמה הנחשבת לנמוכה יותר מאשר השגרירות, יש לא מעט מצבים בהם אנשים הנמצאים במדינה זרה נעזרים בקונסוליה הישראלית הרלוונטית, וכמובן שגם בכיוון השני.

בנקודה הזו נדרש להיכנס קצת לעובי הקורה ולסקור את רשימת השירותים שעשויים להיות מוענקים על ידי הקונסוליות הרלוונטיות, וזאת על אף שחשוב לזכור שלכל קונסוליה רשימת שירותים נקודתיים משלה. אז באילו מצבים תוכלו להיעזר בקונסוליות?

אימות מסמכים ציבוריים

את הסקירה אנחנו מתחילים עם אחת הפעולות הבירוקרטיות החשובות ביותר שמעניקה קונסוליה – אימות מסמכים ציבוריים. המדובר על אימות של מסמכים ישראליים, שהונפקו על ידי גורמים רשמיים בישראל, במטרה להפוך אותם לקבילים במדינות שונות בעולם.

אימות המסמכים נעשה בהתאם לאמנות ולהסכמים בינלאומיים, המרכזית שבהם היא אמנת האג, כשיש הבדל באופן האימות והחתימה בין מדינות אשר חתומות על אמנת האג לכאלה שלו חתומות עליה. מבחינה מעשית האימות מתבצע תוך פרק זמן של עד שלושה שבועות (המסמכים המאומתים נשלחים בדואר), כשהאזרח יכול לאמת עד עשרה מסמכים במקום.

הנפקת אשרות

אשרות שהייה או כניסה למדינה מכניסות לתמונה את הגורמים הדיפלומטיים, שיכולים להיות השגרירות אך גם הקונסוליה. במקרה הזה נדרש מהאדם המעוניין להגיע לאותה מדינה לפנות לקונסוליה או לשגרירות של אותה מדינה בישראל, מבעוד מועד, ולבצע באמצעותם את תהליך הנפקת האשרות: מילוי מסמכים, תשלום האגרה, ראיון אישי וכן הלאה.

חשוב לזכור שלכל מדינה יש את החוקים, התקנות והתנאים שלה לקבלת האשרות, אותם צריך מטבע הדברים להכיר לפני שמתחילים בהליך ההנפקה. מומלץ מאד לקחת בחשבון מספר חודשים לפחות של התהליך, ולא לבצע אותו ברגע האחרון – דברים הרי עלולים להשתבש ולהתארך עקב לא מעט סיבות.

שירותים קונסולריים בחו'ל

הסיוע של הקונסוליות במדינת היעד ניתן לאזרחים ישראלים הנמצאים בהן, במקרי הצורך או אפילו מצבי חירום. הקונסוליה היא כתובת אליה ניתן לפנות במקרה של בעיות בירוקרטיות מול הרשויות במדינה (למשל בעיות הנוגעות לדרכון או לויזה), כמו גם בתרחישי חירום דוגמת אסונות טבע, פעולות טרור וכן הלאה.

במקרים מהסוג הזה מעניקה הקונסוליה סיוע שעשוי להציל חיים, ולצד זה משמשת גוף מקשר בין הישראלים הנמצאים בחו'ל לבין משפחותיהם.

שירותים קונסולוריים אחרים הניתנים מעבר לים הם הנפקה והארכה של מסמכים לנסיעה (הדוגמא המובהקת לכך היא ויזה), רישום של אזרחים ישראלים בחו'ל, בקשו לקבלת מידע ממרשם האוכלוסין או המרשם הפלילי בישראל, ויתור על אזרחות ישראלית ועוד.

מסקנה שנובעת מרשימת התפקידים הארוכה הזו, אותה ניתן כמובן להרחיב עוד, היא שמומלץ מאד לדעת מראש מהם הפרטים העיקריים של הקונסוליה הישראלית במדינת היעד, ובעיקר הכתובת או מספר הטלפון.

מעבר לעזרה הישירה של גורמים רשמיים אלה בעת הצורך, לא תאמינו עד כמה הם יכולים להעניק לכם שקט נפשי במהלך השהות בחו'ל.

ראו גם:

הנחיות משרד החוץ בעת שהייה בחו"ל

מספרי חירום למטיילים בחו"ל דילוג לתוכן